Jest już Ruby 1.9 - development release

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Tue, 25 Dec 2007 23:42:00 GMT

Niedawno wydano oficjalną, finalną wersję Ruby 1.9.0. Jest ona oznaczona jako “development release”, wersja dla developerów, a nie wszystkich (pisałem o tym wcześniej). Ale i tak, mimo, że nie jest ona w pełni zgodna z 1.8.x, istnieje spora pokusa aby posmakować nowej szybkości Ruby 1.9 (ma w końcu zintegrowaną wirtualną maszynę YARV).

Czytaj dalej...

Tagi  | 6 comments

Szybszy, asynchroniczny Mongrel z EventMachine lub Swiftiply

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Mon, 24 Dec 2007 13:21:00 GMT

Dużo się zmieniło od czasu zalecania używania Railsów w trybie FastCGI. To się nie sprawdziło i miejsce zestawu Lighttpd + FastCGI zajął Apache2/Nginx + proxy do Mongrel clustera. Z Mongrel clusterem jest jednak problem, że nie działa poza systemami uniksowymi. Poza tym udało mi się zaobserwować kilka razy pewną niestabilność dla mongrel clustera: czasami pojedynczy Mongrel się zawiesi i trzeba restartować cały ich klaster. Większą stabilność i dużo większą wydajność (szczególnie przy wielu równoległych żądaniach) zapewniać Mongrel działający z Swiftiply lub z EventMachine.

Czytaj dalej...

Tagi , , , , ,  | 7 comments

Sequel vs Active Record. Część 2 - integracja Rails z Sequelem

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 21 Dec 2007 12:27:00 GMT

W pierwszej części trochę wypunktowałem słabe strony standardowego ORM’a używanego w Railsach. Najlepiej zastąpić go szybszym i ogólnie dużo lepszym Sequelem. Można to zrobić na kilka sposobów: całkowicie zastąpić Active Record lub używać Sequela obok Active Record – jak kto woli.

Czytaj dalej...

Tagi , ,  | 6 comments

Merb i graficzny debugger Netbeans 6.x

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 20 Dec 2007 21:03:00 GMT

Jak wielu pewnie wiadomo, Netbeans 6 pozwala na debugowanie kodu Railsów w swym graficznym środowisku. Jest to dużo bardziej komfortowe niż katowanie Rubiego w tekstowej konsoli (zobacz screencast). Zdobywający coraz więcej sympatyków (konkurencyjny wobec Rails) framework Merb również pozwala na podobny komfort pracy, tylko trzeba wiedzieć jak to zrobić.

Czytaj dalej...

Tagi , ,  | 2 comments

Ukończono Django Book

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 19 Dec 2007 00:07:00 GMT

Po roku pisania, zebraniu 2.5 tys uwag online od użytkowników, została ukończona książka o pythonowym frameworku webowym Django. Wersja papierowa ma być w sprzedaży w przyszłym tygodniu. Wersja online jest dostępna za darmo.

Tagi ,  | brak comments

Rails 2.0.2 i zmiana domyślnych ustawień

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Mon, 17 Dec 2007 22:27:00 GMT

Pojawił się Rails v2.0.2 . Poza poprawionymi błędami zmieniono także domyślne ustawienia odnośnie tworzenia projektu. Teraz aby wybrać MySQL trzeba jawnie podać parametr “-d mysql”. Bez tego Rails zakłada że chcemy użyć bazy SQLite3.

Czytaj dalej...

Tagi , ,  | 2 comments

Szybki start z Rails, Merb i Pylons

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 16 Dec 2007 06:31:00 GMT

Celem tego tekstu jest porównanie podstawowych czynności niezbędnych do tego aby uruchomić Rails, Merb oraz Pylons. Zakładam że używany będzie

Czytaj dalej...

Tagi , , , , , , , ,  | 15 comments

Skąd wysoki przeskok wersji Rails z 1.2.5 do 2.0?

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 16 Dec 2007 02:28:00 GMT

Wiele osób jest zdziwionych że Rails przeskoczył z wersji 1.2.5 od razu do 2.0 mimo, że nie wprowadzono żadnych rewolucyjnych zmnian uzasadniających taki przeskok wersji. Zwykle przyjmuje się że chodzi o zabieg marketingowy i być może tak jest. Ale to nie wszystko.

Czytaj dalej...

Tagi  | 1 comment

Ruby 1.9 nie jest i (nie będzie) przeznaczony do użytku publicznego

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 16 Dec 2007 02:08:00 GMT

Wiele zamieszania i niezrozumienia panuje wokół mającej wkrótce być wydanej wersji Rubiego 1.9. Wiemy już teraz, że zawiera wbudowaną wirtualną maszynę YARV i jest w testach 3-10x szybszy od Rubiego 1.8.x. Wiele osób sobie ostrzy zęby na przyśpieszenie aplikacji Rubiego działających na Ruby 1.9, np. Rails. Nie bardziej błędnego.

Czytaj dalej...

Tagi ,  | 10 comments

Sequel vs Active Record. Część 1 - słabości AR.

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 12 Dec 2007 23:37:00 GMT

Gdy framework Ruby on Rails (dalej: RoR lub Rails) rozpoczynał swoją błyskotliwą karierę, zachwycał wszystkich prostotą i elegancją konstrukcji. Jednym z fundamentalnych modułów Railsów jest Active Record, biblioteka realizująca symulację wirtualnej bazy obiektowej, pozwalającą na pracę z relacyjnymi bazami danych za pomocą obiektów języka Ruby. Active Record (dalej AR) nie uniknął jednak kilku potknięć projektowych.

Czytaj dalej...

Tagi , , ,  | 5 comments

Rails Engines dla RoR 2.0

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 12 Dec 2007 10:23:00 GMT

Jak wiadomo jedną ze słabości Ruby on Rails są słabe możliwości komponentyzacji aplikacji. Pierwotne components (z powodu beznadziejnej implementacji i wydajności) zostały porzucone i nie zaoferowano nic w zamian. Tą lukę wypełnia zewnętrzny plugin – Rails Engines.

Czytaj dalej...

Tagi , ,  | 3 comments

Wersja finalna Rails 2.0.1

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 07 Dec 2007 14:02:00 GMT

Rails 2.0 – w końcu wydali. Jeszcze nie ma oficjalnej informacji na blogu Railsów (update: już jest). Wersja 2.0 jest w repozytorum SVN. jest nawet wersja 2.0.1 (pewnie w ostatniej chwili poprawiono jakiś błąd).

Czytaj dalej...

Tagi  | 8 comments