Sphinx i Merb - silna konkurencja dla Ferreta i Railsów

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 30 Nov 2007 17:18:00 GMT

Sphinx to alternatywny wobec Lucene/Ferreta silnik wyszukiwania pełnotekstowego. Charakteryzuje się ogromną szybkością działania i małym zużyciem zasobów komputera. Różnica jest tak kolosalna, że jak ktoś pierwszy raz słyszy że Sphinx indeksuje teksty miliony razy szybciej to nie chce wierzyć. Nazywają go odpowiednikiem Nginksa dla wyszukiwania pełnotekstowego. W obu przypadkach autorami są rosyjscy programiści.

Czytaj dalej...

Tagi , , , ,  | 6 comments

Jest w końcu Java 6 dla Leoparda

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 30 Nov 2007 11:34:00 GMT

Zarówno Apple jak i Sun się ociągają z wypuszczeniem Javy 6 dla Leoparda (tj. Mac OS-X 10.5). W internecie można znaleźć trochę wkurzonych osób. Niektórzy chcą nawet słać petycje do Apple aby coś z tym zrobili.

Czytaj dalej...

Tagi , , ,  | 3 comments

Mały przegląd ORM'ów dla Rubiego

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 07 Nov 2007 23:16:00 GMT

Wcześniej pisałem o dostępnych bibliotekach implementujących warstwę Widoku z modelu MVC dla Ruby on Rails. Teraz krótko o ORM’ach. Jest ich już kilka.

Czytaj dalej...

Tagi , ,  | 17 comments

Oracle, Rails i Mac OS X

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 01 Nov 2007 15:26:00 GMT

Dziś postanowiłem zainstalować na swoim maczku (śmigającym na nowym Leopardzie) obsługę bazy Oracle dla Ruby on Rails. Niestety aby to było możliwe trzeba wpierw zainstalować sobie klienta do Oracle. Ściąganie grubo ponad 300MB tylko po to, aby można było skompilować driver… Nic to. Drobnostka.

Czytaj dalej...

Tagi , , , ,  | 24 comments