Problemy z instalacją Rails pod Mac OS X

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 30 May 2007 20:14:00 GMT

Oficjalny sposób instalacji ostatniej, stabilnej wersji Railsów powinien być wykonywany za pomocą gemsów:

gem install -y rails

Wydawałoby się, że zainstalowana została wersja 1.2.3:

$ rails -v
Rails 1.2.3

Być może to jest prawdą, ale nie dla Mac OS X, bo tak naprawdę zainstalowana została tu wersja Edge, czyli niestabilna wersja z repozytorium SVN.

Czytaj dalej...

Tagi ,  | 8 comments

Migracje struktur i danych w Ruby on Rails

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 30 May 2007 01:59:00 GMT

Framework Ruby on Rails ze swoim mechanizmem migracji oraz w połączeniu z systemem kontroli wersji takim jak Subversion daje kompleksową kontrolę nad aplikacją internetową daleko więcej, niż to jest możliwe w konkurencyjnych frameworkach. Tworząc nową aplikację (właściwie zacząłem migrować z Django do Rails; dlaczego? – kompleksowość, funkcjonalność i piękno kodu RoR) postanowiłem zatem od początku budować tabele i wypełniać je wstępnymi danymi za pomocą tego mechanizmu.

Czytaj dalej...

Tagi ,  | 11 comments

Borland i Ruby on Rails

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 25 May 2007 12:23:00 GMT

Przybywa kolejnych edytorów IDE dla Ruby on Rails. Tym razem do stawki włączył się Borland (a właściwie CodeGear). Plany mają ambitne bo chcą stworzyć najlepszy IDE dla Ruby i Railsów.

Czytaj dalej...

Tagi , , , , , ,  | 5 comments

Przesiadka na Mac OS X

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 20 May 2007 13:57:00 GMT

Najczęściej spotykanym środowiskiem produkcyjnym dla apilkacji webowych jest Linux. Najczęściej spotykanym systemem operacyjnym dla klienta jest Windows. Z takim zestawem miałem okazję pracować przez szereg lat. Jednakże jest kilka powodów dla których wydaje się że lepiej aby oba środowiska, deweloperskie i produkcyjne, były maksymalnie podobne. Do Mac OS X skusiły mnie moje wcześniejsze dobre wrażenia z paroletniej pracy ze starszą wersją Mac OS (od wersji 7 do 9.1) Od jakiegoś miesiąca mam MacBook Pro i mogę w końcu coś powiedzieć od strony praktycznej.

Czytaj dalej...

Tagi  | 33 comments

Netbeans IDE 6.0 - coraz lepiej

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 18 May 2007 16:17:00 GMT

Od ostatniego tekstu na temat edytora Netbeans IDE 6.0 nie upłynęło dużo czasu a widać gołym okiem postęp prac. Przepaść między Netbeans a konkurencją staje się coraz wyraźniejsza. Przede wszystkim działa już świetne podpowiadanie kodu nie tylko dla Rubiego ale także dla Railsów (np. w szablonach RHTML). Netbeans podpowiada kod o niebo lepiej od Komodo, Eclipse czy inne edytory (no może JEdit z dopalaczami troszkę mniej tu by odstawał) Działają liczne generatory, kolorowanie składni. Netbeans IDE 6 posiada ponad 300 darmowych pluginów (ściąga się je z wnętrza programu: menu Tools -> Plugins). Ma świetne podpowiedzi do HTML, CSS, nawet DocBook’a. Jest poza tym za darmo i mniej zasobożerny niż Eclipse.

Mimo że wersja finalna 6.0 ma wyjść w okolicach października to już teraz Netbeans 6 jest zdecydowanie najlepszym IDE dla Ruby i Rails.

Uwaga: Najlepiej ściągnąć najnowszą wersję “daily” ze strony http://www.netbeans.info/downloads/dev.php (należy wybrać wersję IDE). Następnie należy wejść do Tools -> Plugins i dociągnąć wszystkie pluginy związanye z Ruby, Rails i tym co kto chce. Ja dociągałem też pluginy wspomagające pracę z CSS, AJAX, HTML, DocBook itp.

Updated: Jeszcze lepiej jest ściągnąć wersję tworzoną przez grupę implementującą obsługę Rubiego w Netbeans:. Ta wersja jest optymalizowana do pracy z Rubim.

Tagi , , ,  | 13 comments

No i jak żyć w takim kraju?

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 17 May 2007 16:00:00 GMT

*Atak na tłumaczy tekstów do filmów. *

Sytuacja w Polsce staje się coraz bardziej groteskowa. Zamiast ścigać bandytów policja zajmuje się pierdołami i ściga miłośników filmów z mozołem i nieodpłatnie tłumaczących napisy do swoich ulubionych filmów. Nawet przedstawiciele Gutek Film czują się przestraszeni i zniesmaczeni całą sytuacją.

Tagi , , ,  | 20 comments