Python, SOAP, REST i Rails

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 23 Mar 2007 00:50:00 GMT

Ostatnie problemy z podłączeniem się z poziomu Pythona do do web serwisów napisanych w C#/.NET zmusiły mnie do głębszego spojrzenia na kwestię promowanego przez Microsoft (i kiedyś Macromedię1) tworzenia aplikacji za pomocą web serwisów i związanego z nim protokołu SOAP. Może wpierw krótko naświetlę problem jaki napotkałem w Pythonie.

Czytaj dalej...

Tagi , , , ,  | 9 comments

Szablony dla Railsów

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 22 Mar 2007 02:05:00 GMT

Tak ostatnio zrobiłem sobie przegląd szablonów do Railsów i sytuacja wygląda dosyć ciekawie. Standardowo Rails korzysta z 3 typów szablonów.

  • ERb – dla plików z końcówką .rhtml, podstawowe szablony zagnieżdżające Rubiego w HTML. Generują oczywiście kod HTML.
  • RXML – do generowanie kodu XML, np. dla kanałów RSS. Właściwie to trudno nazwać je szablonami bo ich składnia to 100% kod Rubiego wykorzystujący bibliotekę Builder.
  • RJS – do generowania kodu JavaScript i do Ajaksa. To też nie jest jakaś inna składnia. To czysty Ruby.
Czytaj dalej...

Tagi ,  | 1 comment

Netbeans 6 - killer IDE dla Ruby on Rails?

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 16 Mar 2007 10:39:00 GMT

Jeśli chodzi o jakość podpowiadania składni i metod Rubiego, to najnowsza, szósta wersja flagowego edytora IDE – Netbeans, deklasuje RadRailsa i resztę “towarzystwa”.

Czytaj dalej...

Tagi , , , ,  | 14 comments

MySQLdb i problem polskich znaków

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 16 Mar 2007 01:36:00 GMT

W końcu pojawiła się wersja stabilna pythonowej biblioteki MySQLdb 1.2.2. Co ciekawsze, jest dostępna instalacja w formie pakieru egg zarówno dla Pythona 2.4 jak i 2.5. Nie trzeba też już więcej używać instalatorów binarnych pod windozą. Wystarczy (zakładając że mamy zainstalowane setuptoolsy) wykonać komendę:

easy_install -U MySQL_python

Osoby używające Django i MySQL5 muszą pamiętać aby dodać dodatkową opcję do settings.py.

Czytaj dalej...

Tagi , ,  | 5 comments

Active Python 2.5

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 15 Mar 2007 08:31:00 GMT

Po długiej przerwie pokazał się w końcu ActivePython 2.5, popularna, darmowa instalacja Pythona zawierająca PythonWin IDE (to tylko dla win32) i (jak zawsze) sporo dokumentacji oraz tutoriali w wygodnym formacie chm (m.in. zawarto książkę Diving into Python).

Tagi  | 3 comments

Ruby 1.8.6

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Tue, 13 Mar 2007 11:48:00 GMT

Wczoraj wydano kolejną, stabilną wersję Rubiego: 1.8.6. Chwilowo nie ma jeszcze gotowego instalatora dla win32. Następna wersja Rubiego (1.8.7) nie ma zawierać nowej funkcjonalności, tylko same poprawki.

Tagi  | brak comments

Irlandia, Python i Ruby

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 11 Mar 2007 00:02:00 GMT

W najbliższą środę o 19 w Dublinie ma mieć miejsce spotkanie miłośników Pythona. Dodatkowe informacje na Python Ireland i na założonym w tym celu Wiki . Jestem ciekaw jak w tym zdominowanym przez .NET miejscu działają lokalni pythonistas. Tak swoją droga, to chętnie bym pozbierał polskich (choć nie tylko) programistów w Irlandii aby stworzyć coś na wzór polskiego bootstrapa. Myślę że dużo sensu ma połączenie grup Pythona i Rubiego. Jeśli uda mi się dotrzeć na dublińskie spotkanie spróbuję poruszyć tą kwestię.

Appendix: Właśnie się dowiedziałem że dzień wcześniej ma miejsce spotkanie grupy Ruby Ireland. :)

Tagi , ,  | 7 comments

Typo, Haml i capture

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 04 Mar 2007 05:51:00 GMT

Przez jakiś czas w moim blogu, po jednej z aktualizacji kodu bloga, rozjechały się listingi kodów. W sumie takie sytuacje się zdarzają jak używa się kodu z SVN (którego używać i tak będę, bo Typo to świetna aplikacja do bloga i ma sporo ciekawych możliwości dostępnych tylko w wersji niestabilnej).

Błąd wynikał z pochopnego przejścia z szablonów ERb do Haml. Te drugie, są bardzo eleganckie i zwarte ale powodują układanie wszystkich tagów HTML z odpowiednimi wcięciami. Typo używało w listingach tagu <pre> i stąd to całe nieszczęście.

Na szczęście Udało mi się problem zlokalizować, naprawić i zgłosić to autorom. Przydała się railsowa metoda capture, która wciąga dowolne fragmenty szablonu do zmiennej, którą można później wykorzystać.

Tagi , ,  | 4 comments