Porównanie różnych implementacji Rubiego

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 21 Feb 2007 09:57:00 GMT

Ciekawe porównanie szybkości różnych wersji Rubiego w artykule: Ruby Implementations Shootout: Ruby vs Yarv vs JRuby vs Gardens Point Ruby .NET vs Rubinius vs Cardinal Artykuł potwierdza moje obserwacje co do tego, że pod win32 Ruby faktycznie działa sporo wolniej niz pod Linuksem. Dobrze wygląda szybkość Ruby 1.9, który dzięki swej maszynie wirtualnej bije wszystkie pozostałe implementacje. Trochę dziwi mnie powolność Rubiniusa. Projekt jest obiecujący (nawiązuje do korzeni Smalltalka) ale być może jest jeszcze w zbyt wczesnej fazie aby osiągał jakąś sensowną wydajność.

Tagi  | 13 comments

PHP w Pythonie (WSGI)

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 15 Feb 2007 00:29:00 GMT

Osobiście tego nie testowałem, ale brzmi interesująco: wphp to moduł WSGI możliwiający integrację języka PHP z dowolnym (pythonowym) frameworkiem opartym na standardzie WSGI.

Tagi , ,  | 14 comments

Przegląd IDE do Rubiego

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 14 Feb 2007 23:28:00 GMT

Ruby nie posiada jeszcze żadnego edytora klasy pythonowego WingIDE, ale powoli zaczyna te straty nadrabiać. W tej chwili sytuacja wygląda mniej więcej tak:

Czytaj dalej...

Tagi , ,  | 7 comments

SQLAlchemy - pythonowy ORM

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 14 Feb 2007 00:31:00 GMT

Użytkownicy Railsów mają ułatwione zadanie z użyciem baz danych. Mają swój Active Record, ładny i czytelny ORM. Może nie posiada on ani szybkości ani możliwości takich jak pythonowy SQLAlchemy, ale jest względnie elegancki1 i prosty do nauki.

W świecie ORM’ów Pythona do niedawna królował SQLObject ale jest bardzo mocno wypierany przez znacznie potężniejszy SQLAlchemy. Niestet, SA nie jest specjalnie łatwy do opanowania. Szczególnie mętne są różne opisy rozpoczęcia pracy z SA. Preferownych jest wiele styli, zupełnie wbrew pythonowemu paradygmatowi o jednej, zalecanej drodze postępowania. Jest też moduł WSGI Alchemyware która działa w miarę dobrze z jednym wyjątkiem – źle działa z bazą MSSQL.

Elixir (SQLAlchemy + składnia Active Record)

Biblioteka Elixir ma szansę stać się hitem dla Pythona, bo jest wrapperem na mocny ORM jakim jest SQLAlchemy. Elixir udostępnia bardzo ładną składnię wzorowaną na railsowym Active Record.

Migrate (SQLAlchemy + migracje)

SQLAlchemy doczekało się też projektu implementującego wersjonowanie struktury bazy – Migrate


1 Można czepiać się składni :conditions => “która wymaga klepania SQL’a”, ale to można poprawić za pomocą pluginu ez_where. Szkoda że to nie jest standardowo dodane do Active Record.

Tagi ,  | 2 comments

Zbuduj własny framework WSGI

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sat, 10 Feb 2007 11:36:00 GMT

A artykule Why so many Python web frameworks? pokazano jak 60 linijkach kodu Pythona zbudować własny framework MVC oparty o komponenty zgodne ze standardem WSGI (zobacz też A Do-It-Yourself Framework). Dzięki pojawiającej się coraz większej liście komponentów WSGI możemy uzyskać elastyczność znacznie przekraczającą monolityczne rozwiązania. Przykładem gotowego, dobrego frameworka, w pełni opartego na WSGI, jest Pylons.

Tagi ,  | 3 comments

Vista - wielkie rozczarowanie

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 09 Feb 2007 21:59:00 GMT

Osobom zainteresowanym dokładniejszej analizie wad nowego systemu operacyjnego Vista polecam artykuł Analiza kosztów systemu ochrony treści Windows Vista. Tu ograniczę się do swoich osobistych wrażeń z pracy z tym systemem.

Czytaj dalej...

Tagi  | 16 comments

Jython 2.2beta1

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 09 Feb 2007 21:51:00 GMT

Pogłoski o przedwczesnej śmierci Jythona (javowej implementacji Pythona), są chyba przesadzone. Właśnie wyszła kolejna wersja 2.2 beta1. Instalacja:

java -jar jython_installer-2.2b1.jar

Tagi , ,  | 4 comments

Porównanie wydajności frameworków

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 04 Feb 2007 21:54:00 GMT

Ciekawe i dosyć dokładne porównanie wydajności paru frameworków:

Django bez trudu zdeklasowało konkurencję. Szkoda, że w porównaniu nie uwzględniono Pylonsów i CakePHP. Bardzo też dziwne, że nowy Rails 1.2.1 w tych testach jest mocno wolniejszy od starszej wersji 1.1.6. Frameworki pehapowe okazały się najwolniejsze. Najgorszy okazał się pehapowy Symfony. Jest skomplikowany i wolny, 35x wolniejszy od Django!

Tagi , , , , , , , ,  | 15 comments