Zapowiedź świata post-copyright – oświecający tekst obnażający historię i powód wprowadzanie tzw. “praw autorskich”

Kopiowanie nie jest ani kradzieżą, ani piractwem. Jest tym, co czyniliśmy od tysięcy lat aż do chwili wynalezienia praw autorskich – i możemy robić to znowu, o ile nie pozwolimy się spętać anachronicznymi pozostałościami szesnastowiecznego systemu cenzury.

Zobacz też Zapowiedź świata post nielegalnej kopii

Richard Stallmann, Prawo do czytania

Po ósme: Nie zeznawaj fałszywie w Dzienniku

Wolna kultura – Jarosław Rafa

-

Polska Partia Piratów

Podstawowe wartości Partii Piratów budowane są na trzech podstawowych filarach; ochrona życia prywatnego, wolnego dostępu do dóbr kultury i przeciwdziałaniu prywatnym monopolom, które są szkodliwe dla społeczeństwa. Nie daj się zastraszyć monopolistom!

Zobacz też Lista najgroźniejszych polskich przestępców – czyli sukcesy naszej policji…

Artykuły

 • Jakie prawa ma użytkownik P2P?

  Jakie prawa ma użytkownik sieci P2P, u którego pojawią się policjanci z nakazem przeszukania mieszkania? Bartosz Kwiatkowski z serwisu PoradniaPrawna.pl wyjaśnia.

 • P2M, czyli legalne ściąganie filmów i muzyki z sieci

  Użytkownicy internetu mogą bezpłatnie kopiować pliki z ogólnie dostępnych skrzynek e-mailowych. Policja nie może ścigać osób, które pobierają pliki poprzez Peer-to-Mail i kopiują je tylko na własny użytek. Odpowiedzialności karnej mogą spodziewać się tylko osoby udostępniające utwory z zasobów swojego komputera.

 • Cyfrowa bandera z czaszką” (Obywatel)

  Ministerstwo Kultury forsuje kierunek zmian tak silnie broniących praw autorskich, że aż prowadzących na skraj paranoi – teoretycznie może wprowadzić nawet delegalizację posiadania komputerów lub ich komponentów, jak nagrywarki CD/DVD. Jeśli damy sobie wmówić, że coś jest złe, to prawo powinno to piętnować, a my przyjmiemy to ze spokojem, prawda?

 • Precz z patentami software’owymi!

  Under the influence of the patent system and big industry lobbyists, the European Union is on the verge of making a huge mistake: to pass a law that would legalize software patents…

 • Sąd nad prywatyzacją organów ścigania

  Zaczyna się. Podobno sąd w niemieckim Kiel (Kilonia – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn) miał wypowiedzieć się na temat udziału “ekspertów” związanych z organizacjami walczącymi z piractwem w internecie, a konkretnie miał powiedzieć, że nieuczciwe jest to, by policji i ogólnie pojmowanemu “wymiarowi sprawiedliwości” pomagały podmioty, które reprezentują w sporze jedną ze stron (które nie są bezstronne, neutralne dla sprawy).

 • Atak na tłumaczy tekstów do filmów. Aresztowano kilka osób!

  Sytuacja w Polsce staje się coraz bardziej groteskowa. Zamiast ścigać bandytów policja zajmuje się pierdołami i ściga miłośników filmów z mozołem i nieodpłatnie tłumaczących napisy do swoich ulubionych filmów. Nawet przedstawiciele Gutek Film czują się przestraszeni i zniesmaczeni tą sytuacją.

 • Dlaczego policja korzysta z pirackich programów

  Policjanci w województwie łódzkim pracują na nielegalnych programach komputerowych – odkryła “Gazeta Wyborcza”. Co więcej, stróże prawa nie kryją, że nielegalne oprogramowanie w policyjnych komputerach to norma. Z artykułu wynika też, że policja ma jednak pewne fory w tych sprawach…

eDonkey2000, eMule i jego klony

Napisy do filmów

Hotline

Bittorent

DirectConnect

SHAREAZA i inne multiprotokolowe klienty P2P

Inne…