Maglev - w tym roku?

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Tue, 17 Mar 2009 03:09:00 GMT

Po początkowym szumie wokół Magleva, sprawa na jakiś czas przycichła i wiele osób powątpiewało czy jego twórcom uda się spełnić to co zapowiadali. Gdyby im się udało, Ruby uzyskałby fantastyczną platformę. Dojrzałą i szybką (rozwijana od ponad 20 lat i sprawdzoną w zastosowaniach komercyjnych) wirtualną maszynę Smalltalka z wbudowanym mechanizmem wydajnej, przezroczystej, transakcyjnej persistent memory (nie wiem jak to oddać po polsku, a każdym razie rozwiązanie wygodniejsze nawet od obiektowej bazy danych, coś w stylu javowej Terracoty). Aktualnie kod Maglev’a jest cały czas w fazie alpha, ale na drugi kwartał roku 2009 zapowiada jest już wersja beta. To, co cieszy to rosnąca, coraz większa zgodność Maglev’a z Ruby Specs.

Tagi ,  | 5 comments

Comments

 1. Avatar calder powiedział about 7 hours later:

  Nawet jeżeli w końcu się pojawi, to będzie to produkt drooogi (Gemstone nie bawi się w sprzedaż drobnicy za grosze). A tymczasem Fabio Kung już kilka miesięcy temu zrobił coś podobnego właśnie na tandemie Terracotta + jRuby – co więcej, udostępnił źródła na Githubie.

 2. Avatar hosiawak powiedział about 7 hours later:

  Dopóki Gemstone nie opublikuje dokładnego pricingu nie ma co gdybać o cenach. IMHO pricing dla MagLev’a będzie zupełnie inny niż do smalltalk’owego produktu (międzynarodowe finansowe korporacje vs. small/medium rails shops). Słowem jeśli będziesz potrzebować Maglev’a to będzie Cię na to stać, inaczej kilkuletnie prace nad tym nie miałbyby sensu. Polecam obejrzeć prezentację o MagLev’ie w Pivotal Labs

 3. Avatar calder powiedział about 7 hours later:

  Jeżeli będę potrzebować Magleva, to wybiorę jego open source’ową alternatywę w postaci JRuby + Terracotta (lub cokolwiek innego), która opiera się na otwartych technologiach i która już działa. Gemstone póki co robi tylko dużo szumu, pogadamy jak na Gemstone pójdą Merb albo Rails :)

 4. Avatar Hubert Łępicki powiedział 6 days later:

  Nie wiem czy coś z tego wyjdzie. Przede wszystkim, nie jest to oprogramowanie Open Source, co od razu utrudni szeroką adopcję.

 5. Avatar Budyń powiedział 2 months later:

  persistent memory – pamięc stała (tak widziałem przynajmniej w starszej literaturze) i przynajmniej do mnie to przemawia. Transakcyjna – cóż, mówi samo za siebie.

(leave url/email »)

   Pomoc języka formatowania Obejrzyj komentarz