W kierunku Rails 3

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 18 Jan 2009 23:24:00 GMT

W dosyć regularnie publikowanych postach Yehudy Katza można obserwować jak postępuje refactoring Rails. Okazało się też, że DHH jest rozsądnym człowiekiem i posiada sensowne pomysły co do przyszłego, wspólnego API Rails 3. Połączenie Merba z Rails wprowadziło jednakże trochę zamieszania wśród autorów piszących książki o Merbie. Myślę, że mówienie o zupełnej deaktualizacji tych wszystkich książek jest zdecydowanie przedwczesne, bo zanim wyjdzie oficjalna wersja Rails 3, upłynie jeszcze sporo czasu.

Nie wiem jak postąpią autorzy najnowszej, trzeciej edycji Agile Web Development with Rails. Książka jest prawie wydana, więc pewnie będzie opisywać Rails w wersji edge, czyli w tym wypadku 2.3 (choć nie sądzę, że w pełni, bo wersja 2.3 jeszcze nie została wydana).

Ci, którzy mają jeszcze dłuższy czas na zakończenie książek, mają możliwość szybkiego dostosowania się do ostatniej rewolucji. Tak na pewno stanie się z książką Merb in Action. Mam potwierdzenie, że “Merb in Action” stanie się “Rails 3 in Action”. Zawartość dotycząca bieżącej wersji Merba będzie dostępna, ale treść dotycząca Rails 3 będzie dodana najszybciej jak tylko to będzie możliwe. Ci, co mają kupiony dostęp do wersji roboczej (w PDF) , będą oczywiście otrzymywać normalne uaktualnienia aż do wydania wersji końcowej.

W międzyczasie, powstaje coraz doskonalsza dokumentacja do Rails. Dobrą wiadomością jest też to, że powstanie, wzorem Django, darmowa, dostępna online książka o Rails 3. Osobiście bardzo mi się podoba projekt Ruby on Rails guides. Powstają już jego tłumaczenia w innych językach, przydałaby się też polska wersja (jeśli ktoś ma czas i chęci to niech się dołączy). Dokumentacja jest tworzona w formacie AsciiDoc (vide składnia, i cheetheet). Co ciekawe, jest to biblioteka napisana w Pythonie (więc trzeba mieć zainstalowanego Pythona aby jej używać), lecz dzięki gemowi FooBarWidget-mizuho ładnie się integruje z projektem Rails. Wystarczy po zainstalowaniu gemu, wejść do swojego projektu i uruchomić rake doc:guides. Powstanie śliczna dokumentacja HTML w katalogu doc/guides.

Czekać na Rails 3?

Wiele osób zadaje sobie pewnie pytanie: co wybrać? Merba 1.x czy Rails 2.x do czasu Rails 3. W zasadzie nie ma to większego znaczenia, choć wydaje mi się, że Rails 3 będzie mieć raczej więcej z Merba 1.x niż Rails 2.x. Większość zmian jakie są aktualnie wprowadzane, to bardziej dodawanie do Rails to, co posiada Merb, niż odwrotnie. Więc raczej bym był za Merbem, ale tak naprawdę, wszystko zależy od potrzeb. Bo jeśli ktoś używa i18n (Merb wciąż tego nie ma) i różnych pluginów do RoR, to może lepiej niech się tego trzyma. Z kolei, jeśli ktoś traktuje priorytetowo wydajność i modularność, to Merb będzie pewnie lepszym wyborem. I tak za 6-9 miesięcy oba projekty się zunifikują i te wszystkie dylematy znikną. Starsze projekty będzie można zaktualizować do Rails 3, bo to, co jest zdecydowanie zapowiadane, to max. uproszczony proces migracji do Rails 3.

Tagi , ,  | 5 comments

Comments

 1. Avatar teamon powiedział about 7 hours later:

  I tak bardziej wolalbym zeby dodawali ficzery do Merba a nie patchowali railsy.

 2. Avatar newman powiedział about 11 hours later:

  Kupiłem “Agile Web Dev with Rails” jeszcze w wersji Beta. Dostaję co chwilę info o aktualizacji i nowym PDF-ie do pobrania. Może będą tak aktualizować aż do Rails3 ;-)

 3. Avatar hmtt powiedział about 11 hours later:

  @teamon: przyznam Tobie racje, szkoda ze nie wzieli marki RoR i pod ta marka rozwijali dalej Merb wspolnie z ekipa z RoR. Miejmy jednak nadzieje ze ludzie z Merb i Rails wiedza co robia ;)

  Sam osobiscie stoje przed powaznym dylematem co wybrac w tej chwili do rozwijania nowego projektu. Nawet zastanawialem sie czy nie przeczekac tych 9 miesiecy na Django :|

  Wybor pewnie padnie na Rails 2.x ;)

 4. Avatar [email protected] powiedział about 13 hours later:

  @teamon: Ja bym tego nie nazywał paczowaniem railsów. To będzie nowy produkt raczej. Poza tym uważam, że Rails ma również kilka ciekawych ficzerów (m.in. I18n, które wbrew pozorom całkiem sprawnie chodzi)

 5. Avatar Jarosław Zabiełło powiedział 6 days later:

  Coś się ruszyło odnośnie polskiego tłumaczenia przewodników “Rails Guides”: – http://www.rubyonrails.pl/forum/t1471-Rails-Guides

(leave url/email »)

   Pomoc języka formatowania Obejrzyj komentarz