Ruby on Rails 2.1. Tworzenie nowoczesnych aplikacji internetowych.

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sat, 20 Dec 2008 03:28:00 GMT

Wydana niedawno przez Helion książka "Ruby on Rails 2.1. Tworzenie nowoczesnych aplikacji internetowych.". w zamierzeniu autora, nie jest tylko kolejnym, kompleksowym wprowadzeniem do frameworka Ruby on Rails dla początkujących programistów (Takim wprowadzeniem jest – mająca wyjść wiosną 2009 r – referencyjna Agile Web Development with Rails. 3rd ed.) Zamiast więc powtarzać w kółko te same informacje dostępne w innych książkach, autor skupił się tu na innych kwestiach.

Po pierwsze, książka zakłada, że czytelnik miał trochę do czynienia z Rails wcześniej, lub miał do czynienia z tworzeniem aplikacji webowych w jakiejś innej technologii. (PHP jest tu dobrym przykładem, bo typowy programista PHP ma dosyć mętne pojęcie o dobrej metodologii tworzenia aplikacji webowych. Niezrozumienie wzorca MVC, czy niezrozumienie, że adresy URL nie muszą mieć związku z jakimikolwiek plikami na dysku, są bardzo typowe dla większości)

Po drugie, książka skupia się na przedstawieniu dobrej, nowoczesnej metodologii tworzenia aplikacji webowej a nie tylko na samym opisie frameworka Rails. Czy to znaczy że Rails promuje złą metodologię? Zależy jak na to patrzeć. Rails jest frameworkiem o silnej, własnej opinii na temat tego jak powinna wyglądać poprawnie zbudowana aplikacja webowa. Mimo niewątpliwie dużych zalet referencyjnej Agile…, zdaniem autora, zawiera ona trochę kontrowersyjnych, przestarzałych, czy wręcz błędnych, zaleceń (np. promowanie słabej izolacji między widokiem a modelem, promowanie “spaghtetti-code” odnośnie JavaScriptu i HTML, słaba modularność i wsparcie dla komponentów, niezbędnych w większych projektach, itp., itd.) Na skutek kontestacji takich właśnie różnych ograniczeń Rails, powstał konkurencyjny framework Merb (któremu poświecono oddzielny rozdział).

Po trzecie, książka opisuje wszystkie ważniejsze ciekawostki i nowości jakie były dostępne w momencie jej pisania. Dotyczy to m.in. różnych sposobów wdrażania produkcyjnego Rails i odejście od Mongreli na rzecz Passengera i serwerow asynchronicznych (Thin, Ebb), czy użycie JRuby w javowym kontenerze serwletów pozwalające na integrację Rails z systemami pracującymi w Javie. Przedstawiono krótko dostępne implementacji języka Ruby z jakimi pracuje (Ruby MRI, Ruby Enterprise, JRuby) lub ma pracować w przyszłości Rails (Maglev)

I po czwarte, książka została napisana przez programistę i dla programistów. Stąd jej zwięzła forma i koncentracja na rzeczach praktycznych (np. różne metody debugowania kodu, podgląd SQL’a w irb, różne sposoby tworzenia projektów, czy nawet zalecany IDE do pracy itp) Wybrane zostały zagadnienia z których autor sam korzystał w trakcie pracy zawodowej z Rails (plikowa wersja książki była nieraz wykorzystywana jako podręczna “ściąga”) I oczywiście pominięte te, z których nie korzystał ani nie zamierzał korzystać. Rzecz jasna, ktoś mógłby mieć tu inne preferencje, Rails ma swoje, ja też mam swoje. ;) M.in. z tego powodu, książkę kończy informacja o Merbie. Autor się nie kryje, iż myśli że dni Rails są raczej policzone (ale o tym może innym razem). W każdym razie, znajomość Rails i tak jest pomocna, nawet dla tych co chcieliby od razu używać Merba. Oba frameworki mają na tyle dużo podobieństw, że wiedza wyniesiona ze znajomości jednego, przyda się przy poznawaniu drugiego.

Opinie

Tagi , , ,  | 10 comments

Comments

 1. Avatar Jan Koprowski powiedział about 2 hours later:

  Gratuluję postępów w pracy !

 2. Avatar climbus powiedział about 10 hours later:

  hehe, było nazwać książkę “Beyond Rails” :)

  A napisałeś chociaż, że i tak Python jest najlepszy?

 3. Avatar newman powiedział about 12 hours later:

  Dla mnie ta książka okazała się świetnym usystematyzowaniem pewnych wiadomości. Polecam i gratuluję! Czekam na książkę o Merb-ie :-)

 4. Avatar zuber powiedział about 16 hours later:

  IMHO powinieneś jednak zaznaczyć na początku posta, że to autoreklama Twojej książki, a nie pisać zdań takich jak “w zamierzeniu autora”, które tutaj wprowadzają w błąd.

 5. Avatar Jarosław Zabiełło powiedział about 18 hours later:

  @zuber: Nie widzę nic niestosownego w takim stylu.

 6. Avatar mlody powiedział 1 day later:

  @zuber: Taki styl jest nazywany “autoreferatem”. Nic niestosownego :-).

 7. Avatar Jiima powiedział 2 days later:

  @Mlody ja bym raczej nazwał/o go złośliwie “przeklejką” ale złośliwe ze mnie bydlę.

  @JZ Tak czy inaczej dzięki za info o książce. Przynajmniej wiem czy kupować czy nie, po informacjach heliona czasem ciężko wyczuć.

 8. Avatar gość serwisu powiedział about 1 month later:

  Bardzo dobra książka. Kupiłem przez przypadek, żeby sprawdzić czy RoR mi się przyda i czy warto się tym interesować. Pierwszego dnia zacząłem czytać do poduszki, żeby się szybciej zmęczyć przed snem. Jednak skończyło się na tym, że ponownie włączyłem blaszaka, i zacząłem wklepywać przykłady. Świetnie to wszystko autor, Pan Jarosław Zabiełło przygotował.

 9. Avatar http://www.jedryka.com powiedział 2 months later:

  Sądząc po szpisie treści i przykładowym rozdziale, jest to pierwsza książka, która pozwoli mi wreszcie zrozumieć Rails-y, a nie tylko “coś zrobić” przy ich pomocy ;) Idę kupić ;) w tradycyjnej księgarni, żeby mieć jeszcze dziś…

  Pozdrawiam serdecznie Michał Jędryka

 10. Avatar Damian powiedział 2 months later:

  Wreszcie jest nadzieje, że młodzi coś poznają o Railsach.

(leave url/email »)

   Pomoc języka formatowania Obejrzyj komentarz