Merb 1.0RC

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Tue, 14 Oct 2008 23:21:00 GMT

Z lekkim opóźnieniem, ale już jest dostępny Merb 1.0RC (gemy wyświetlają wersję 0.9.9). Zostało także zmienione Wiki. Ruby szybko się rozwija. Aktualnie nie tylko Merb ale też i Rails bez problemu biją wydajnością pehapowe frameworki takie jak CakePHP, Symfony czy Code Igniter.

Nowego Merba można zainstalować z gemów, lub z Thor’a. Osobiście bardziej podoba mi się Thor, bo umożliwia instalację predefiniowanych pakietów.

Instalacja Thor’a i zestawu tasków dla Merba:

sudo gem install thor
wget http://merbivore.com/merb.thor 
thor

Uwaga, komenda thor list odpalana przez użytkownika bez praw root’a zawiera inną listę tasków niż w wypadku uruchomienia jej przez root’a. Aby mieć dostęp do “stacks” (zestawów gemów) należy komendy uruchamiać jako root. Listę dostępnych zestawów wyświetli merb:stack:list all.

Przykładowa instalacja.

$ sudo su
# thor merb:stack:install
# thor merb:stack:install merb-more
# thor merb:stack:install merb-plugins
# thor merb:stack:install sequel
# thor merb:stack:install dm-more

Uwaga, pod naciskiem społeczności Merba (też dołożyłem swoją cegiełkę) ma nastąpić zmiana nazw gemów w merb-plugins. Wszystkie mają mieć ujednolicone nazwy tak jak merb-core i merb-more. Zamiast znaków podkreślenia będzie znak minusa w nazwie.

Po konferencji…

Tagi , , ,  | 5 comments

Comments

 1. Avatar szymon powiedział 7 days later:

  thor merb:stack:install There was no available namespace `merb:stack’.

  Instalowałem jak w wiki: thor merb:clone thor merb:install thor merb:install:plugins Failed to install gem ’/home/szymon/src/merb/merb/merb-plugins/merb_screw_unit/pkg/merb_screw_unit-0.9.9.gem (0.9.9)’ (merb-slices requires merb-core (>= 0.9.10, runtime))

  A potem robię projekt: merb-gen app A /usr/local/lib/site_ruby/1.8/rubygems.rb:578:in `report_activate_error’: Could not find RubyGem merb-gen (>= 0) (Gem::LoadError) from /usr/local/lib/site_ruby/1.8/rubygems.rb:134:in `activate’ from /usr/local/lib/site_ruby/1.8/rubygems.rb:49:in `gem’ from /usr/bin/merb-gen:18

  Coool, niby wersja 1.0, a jest jak było: nie da się używać, znowu jakaś literówka gdzieś?

 2. Avatar Jarosław Zabiełło powiedział 7 days later:

  Stacks są dostępne jak thor odpalisz jako root. Ale prościej zrobić po prostu sudo gem install merb, bo już są gemy 0.9.10, czyli Merb 1.0RC2.

 3. Avatar riklaunim powiedział 7 days later:

  raczej język + sposób serwowania mogą różnić się między sobą wydajnością w jakimś sensownym wymiarze ;)

 4. Avatar szymon powiedział 8 days later:

  Thora odpalałem z poziomu roota. Poza tym ciekawe… ostatnio pisałeś, żeby używać raczej thora i że to jest właściwy sposób instalacji merba.

 5. Avatar Jarosław Zabiełło powiedział 8 days later:

  Pisałem że mi się podoba, a nie że tylko tak należy czynić. Poza tym miałem pewne problemy z instalacją gemów. Teraz to dobrze działa. Oczywiście do pracy w edge lepiej użyć Thor’a.

(leave url/email »)

   Pomoc języka formatowania Obejrzyj komentarz