Merb 0.9.7

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 14 Sep 2008 23:07:00 GMT

Ostatni wpis o Merbie 0.9.6 wywołał trochę nerwowych reakcji w komentarzach. Niektórzy mieli problemy z instalacją gemów. M.in. zaplątała się literówka w pluginie generującym modele Sequela. Wysłałem patch, który został już wciągnięty do repozytorium.

Aktualnie oficjalnym gemem Merba dostępnym już w RubyForge jest wersja 0.9.7. Wersja rozwojowa nosi numer 0.9.8. Skrócono czas wydań kolejnych gemów do 5 dni. Gemy z Merbem 0.9.8 mają wyjść ok. 20 września. Pięć dni później, 27 września ma pojawić się wersja 0.9.9. Ta wersja będzie miała zamrożone całe API i do wersji 1.0 będą już tylko poprawiane ewentualne błędy. Wersja 1.0 ma wyjść 11-12 października.

Warto zwrócić uwagę na gem Thor będący ulepszoną kombinacją Rake i Sake. Począwszy od Merba 0.9.7 Thor jest oficjalnym narzędziem do instalacji Merba wraz z zależnościami. Merb 0.9.8 ma ulepszony cache oraz mechanizm routingu (uwaga: nie jest w pełni zgodny wstecz) To jedno z końcowych większych zmian nie zachowujących wstecznej kompatybilności. Od Merba 0.9.9 nie powinno już nic się zmienić w API.

Ci, co chcieliby instalować sobie wersję edge pod Ubuntu z włączoną opcją SECURE_PATH (vide: man sudo) mogą mieć małe problemy ze ścieżkami jeśli instalowali (tak jak ja) Ruby w jakiejś nietypowej ścieżce (ja używam Ruby Enterprise, który domyślnie instaluje się w /opt/ruby-wersja). Ubuntu starszą komendę “sudo su” uznaje też za przestarzałą i zamiast niej można użyć “sudo -i”.

Zanim postąpimy zgodnie z informacjami w artykule Getting Merb and DataMapper Edge: Step-by-step, proponuję aby przełączyć się na root’a i ustawić dwie zmienne środowiskowe wyłączające sudo ze skryptów instalacyjnych Merba i DataMappera:

sudo -i
export MERB_SUDO=" "
export SUDOLESS=" "   

Tagi ,  | 2 comments

Comments

  1. Avatar Jiima powiedział about 11 hours later:

    Ech, wygląda na to, że Ezra i spółka lekko wdepnęli z powodów ambicjonalnych. Ustawili sobie ostre deadline i teraz są problemy… No cóż, miejmy nadzieję że ostatnie zera poświęcą na ustabilizowanie i szczegółowe przetestowanie kodu, w tym pluginów, a nie będą łatać to po 1.0…

  2. Avatar szymon powiedział 1 day later:

    To skoro już namieszałem, to teraz napiszę, że teraz i z użyciem Thora, wszystko się instaluje i działa. Testowałem merba z datamapperem.

(leave url/email »)

   Pomoc języka formatowania Obejrzyj komentarz