Słoneczna przyszłość dla Jythona

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Mon, 03 Mar 2008 16:15:00 GMT

Od czasu odejścia twórcy Jythona, Jima Hugginsa, do firmy Microsoft (do prac na IronPythonem), rozwój Jythona , (javowej implementacji Pythona) mocno zwolnił i został sporo w tyle za wychodzącymi kolejnymi wersjami CPythona. Dlatego sympatycy Pythona z pewnością się ucieszą wiadomością o tym, że firma Sun zatrudniła na pełen etat Franka Wierzbickiego, będącego głównym developerem Jythona od grudnia 2005. Jest zatem spora szansa że projekt nabierze porządnego rozpędu tak, jak to się stało z JRuby.

Od jakiegoś czasu developerzy Django także pracują nad uruchomieniem swego frameworka pod Jythonem. Niestety aktualnie Jython jest zgodny ze starym Pythonem 2.2 i z tego powodu raczej nie zanosi się aby szybko podobne działania podjęli developerzy frameworka Pylons (który wymaga do pracy minimum Pythona 2.4). Ale to wszystko może się wkrótce zmienić, skoro Jython dostał się pod skrzydła Suna.

Tagi ,  | 3 comments

Comments

 1. Avatar climbus powiedział about 1 hour later:

  Pylons wymaga 2.4? Pierwsze słyszę. Jakieś źródło?

  News bardzo dobry, zazdroszczę dla Railsów, że jednym ruchem robią WAR’a.

 2. Avatar Jarosław Zabiełło powiedział about 1 hour later:

  Kiedyś na kanale IRC #pylons tak mówiono. Ale z tego co widzę, to trochę się od tego czasu zmieniło i już trwają prace nad uruchomieniem Pylons pod Jythonem.

 3. Avatar Jiima powiedział about 19 hours later:

  To raczej “olds” a nie “news” bo Jython ruszył z rok temu, chociaż nie da się ukryć, że ostatni ruch Suna tylko pomoże temu interpreterowi.

  Co do kompatybilności… sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jython 2.2 nie jest dokładnym odzwierciedleniem CPython 2.2, generalnie jest zgodny CONAJMNIEJ z 2.2, ale posiada pewne tricki z następnych wersji (np. new-style classes, wprowadzone w 2.3), podobnie biblioteki są trochę nowsze niż te w CPython 2.2. Co najciekawsze w Jythonie, to to, że twórcy postanowili darować sobie kolejne wcielenia Pythona i przeskoczyli do aktualnego (2.5) – dla łatwiejszej orientacji nowy Jython będzie też miał numerek 2.5.

(leave url/email »)

   Pomoc języka formatowania Obejrzyj komentarz