Merb 0.9.2 - szybki start

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 30 Mar 2008 23:09:00 GMT

Żyjemy w czasach przeładowania informacją. Większości ludzi nie chce się czytać dokładnych dokumentacji, czy kilkuset stronicowych książek. Nie dziwię się, że Rails spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony osób zmęczonych walką z konfiguracją frameworków Javy czy chaosem i nieelegancją kodu PHP.

Merb pokazał że można jeszcze prościej i czytelniej niż zrobiono w Rails. To dobra informacja dla paranoików bojących się Railsów, którzy chcą czegoś bardzo prostego, aby nie musieć korzystać z PHP. I tu okazuje się, że Merb potrafi stworzyć sprawnie działający projekt prościej (i czytelniej) niż przykład użycia serwletu dostępny na stronie domowej Webricka. Merb jest też o wiele prostszy i bardziej intuicyjny niż pythonowe frameworki Django, Pylons czy TurboGears (nie mówiąc o pehapowych).

Czytaj dalej...

Tagi ,  | 13 comments

JRuby 1.1 final

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 30 Mar 2008 22:51:00 GMT

Jest w końcu oczekiwana wersja stabilna JRuby 1.1. W chwili pisania tej notki, nie ma o tym jeszcze informacji na stronie głównej, ale jest już do pobrania. To bardzo dobra wiadomość, bo JRuby 1.1 już w wersjach rozwojowych był znacznie szybszy od poprzedniej 1.0, a w wielu testach bił wydajnością nie tylko Ruby 1.8.6 i 1.9, ale także Pythona 2.5.1. Dzięki JRuby webowe frameworki takie jak Rails czy Merb uzyskują pełny dostęp do bibliotek Javy i tym samym jakiekolwiek uwagi co do (nie)dojrzałości bibliotek Rubiego stają się nieistotne.

Tagi , ,  | 1 comment

Wzmacnianie ekosystemu Rubiego - Merb

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 30 Mar 2008 18:39:00 GMT

Przedwczoraj, w ramach MountainWest Ruby Conference 2008, miało miejsce ciekawe wystąpienie Ezry Zygmuntowicza na temat Merba, webowego frameworka stworzonego w języku Ruby. Wersja strumieniowa, pliki wideo oraz slajdy z wykładu, są do pobrania w internecie. Ezra w prosty sposób pokazał kilka interesujących cech Merba, które odróżniają go od konkurencyjnego Ruby on Rails.

Czytaj dalej...

Tagi , ,  | 6 comments

Merb 0.9.2 i Sake

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Tue, 25 Mar 2008 06:11:00 GMT

Merb wchodzi w końcową fazę przed wydaniem wersji “1.0 (RailsConf)” . Właściwie nie zdziwiłbym się jakby lada dzień ta wesja wyszła bo prawie wszystkie tickety z problemami są już wyczyszczone. Rozproszony system wersjonowania kodu – Git – sprawdza się doskonale. Rozproszony Rake – Sake – także. Nowy Merb wspiera Ebb. Jest on szybszy od Mongrela, to najszybszy serwer HTTP dla Rubiego wykorzystujący interfejs Rack.

Czytaj dalej...

Tagi , , , ,  | 2 comments

Wolne odświeżanie gemów

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 23 Mar 2008 16:57:00 GMT

Od jakiegoś czasu proces wielu użytkowników Leoparda narzeka na bardzo wolne odświeżanie gemów Rubiego. Instalacja nowego gemu potrafiła być 10x wolniejsza niż pod Ubuntu. Po małych modyfikacjach, ładowanie gemów na Leopardzie jest teraz dla odmiany szybsze niż na Ubuntu. :)

Czytaj dalej...

Tagi , , ,  | 1 comment

Git, Bazaar, Mercurial - Subversion pod obstrzałem

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 19 Mar 2008 11:00:00 GMT

Świat technologii IT zmienia się coraz szybciej. Nie minęło wiele lat od dosyć masowego przechodzenia CVS do Subversion a już zanosi się na kolejną rewolucję. Tak jak wcześniej atakowany był CVS, teraz atakowany jest Subversion. Atakowany jest przez rozproszone systemy kontroli wersji.

Czytaj dalej...

Tagi , , , , ,  | 25 comments

RadRails 1.0

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 13 Mar 2008 02:47:00 GMT

Pogłoski o śmierci RadRails były chyba trochę przedwczesne. Firma Aptana wypuściła przedwczoraj nowy RadRails 1.0. Wewnętrznie używany jest JRuby 1.11RC2. RadRails pozwala na uruchamianie Rubiego, JRuby i … Rubiniusa. Chwalą się nawet, że mają więcej funkcji niż Netbeans 6. Aptana dodatkowo zapewnia integrację z Jaxerem, wsparcie do Adobe AIR, i jak zwykle bardzo dobry parser do HTML, CSS i debugger JavaScript. Mimo wszystko, nie wiem czy to wszystko wystarczy, bo Netbeans 6 ma znacznie bardziej inteligentny, kontekstowy analizator kodu Rubiego, podczas gdy RadRails używa znacznie mniej wyrafinowany plugin RDT (o którym poza tym chodzą od dawna pogłoski że przestał być rozwijany). W każdym razie takie współzawodnictwo i obecność dwóch tak dobrych IDE to na pewno dobra wiadomość dla wszystkich sympatyków Ruby on Rails.

Tagi , , , , , ,  | 4 comments

Szalejące frameworki Rubiego i Rack/WSGI

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Tue, 04 Mar 2008 21:56:00 GMT

Merb w wersji 0.9 poszedł na całość i oparli swój midleware na Rack’u. Jej twórcy nie kryją się że wzorowali się na pythonowej bibliotece WSGI. Biblioteka ta robi niezłą furorę w kręgach Rubiego. Powstaje sporo różnych mikroframeworków lub szybkich serwerów HTTP pracujących asynchronicznie i wykorzystujących Rack. Niedawno powstał świetny Thin, a już można przeczytać o 2x szybszy Ebb. Co ciekawe, Ebb chce docelowo obsługiwać zarówno frameworki Rubiego jak i Pythona! Jestem ciekaw czy będzie w stanie zdetronizować serwer Paste... Rack doczekał się już swojej implementacji w JRuby! Umożliwia to tym samym odpalanie w JRuby wszystkich frameworków które korzystają z Rack’a.

Czytaj dalej...

Tagi , , , , , , , , , , ,  | 9 comments

Słoneczna przyszłość dla Jythona

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Mon, 03 Mar 2008 16:15:00 GMT

Od czasu odejścia twórcy Jythona, Jima Hugginsa, do firmy Microsoft (do prac na IronPythonem), rozwój Jythona , (javowej implementacji Pythona) mocno zwolnił i został sporo w tyle za wychodzącymi kolejnymi wersjami CPythona. Dlatego sympatycy Pythona z pewnością się ucieszą wiadomością o tym, że firma Sun zatrudniła na pełen etat Franka Wierzbickiego, będącego głównym developerem Jythona od grudnia 2005. Jest zatem spora szansa że projekt nabierze porządnego rozpędu tak, jak to się stało z JRuby.

Czytaj dalej...

Tagi ,  | 3 comments

Thin, unix sockets, Rails i Merb

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Mon, 03 Mar 2008 02:36:00 GMT

Thin to szybki serwer HTTP służący do uruchamiania webowych frameworków napisanych w języku Ruby. Najbardziej z nich popularny jest oczywiście Rails. Choć istnieje wiele sposobów uruchomienia Railsów na serwerze produkcyjnym, użycie Thin wydaje się aktualnie najlepszym rozwiązaniem z przynajmniej dwóch powodów: zajmuje mniej pamięci i jest szybszy od popularnego Mongrela. Thin wykorzystuje dwa bardzo szybkie moduły: Mongel parser, Event Machine oraz (wzorowaną na pythonowym WSGI) bibliotekę Rack.

Czytaj dalej...

Tagi , , , ,  | 8 comments