Kto się zmierzy z Erlangiem? :)

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 29 Feb 2008 03:28:00 GMT

Erlang, to język programowania stworzony pierwotnie przez, i na użytek, firmy telekomunikacyjnej Ericson do tworzenia wysokowydajnych, odpornych na błędy, aplikacji czasu rzeczywistego. Warto wiedzieć, że ogólne wymagania dla software w telekomunikacji są poza zasięgiem większości “klasycznych” aplikacji pisanych w C++ czy Javie. Dopuszczalna ilość przestojów aplikacji erlangowych jest rzędu kilku minut na rok. W Erlangu napisano bardzo wydajny serwer HTTP (YAWS), Jabbera/XMPP (Ejabberd), a nawet bazę danych czasu rzeczywistego (Mnesia). Istnieje także EarlyWeb framework do budowania aplikacji webowych za pomocą Erlanga.

Czytaj dalej...

Tagi  | 15 comments

Sequel w Rails - skrypt do migracji

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 29 Feb 2008 03:17:00 GMT

Sequel posiada podobny mechanizm migracji co Active Record. Brakowało mi tylko taska Rake do podobnego szybkiego wędrowania w górę i w dół (historii zmian struktury tabel w bazie).

Czytaj dalej...

Tagi  | 4 comments

Ruby.NET => IronRuby

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 29 Feb 2008 03:11:00 GMT

Na liście dyskusyjnej projektu Ruby.NET ogłoszono zamknięcie projektu za zachęcenie do wsparcia projektu IronRuby.

Tagi , ,  | 1 comment

Po wideokonferencji z Matzem

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 21 Feb 2008 00:08:00 GMT

Zapowiadana wcześniej wideokonferencja z twórcą języka Ruby, została dobrze przygotowana przez Google. Obraz był wyświetlany na dużym ekranie, i co ważniejsze można było zadawać pytania prelegentowi i udało mi się nawet dwa zadać. :)

Czytaj dalej...

Tagi , , ,  | 30 comments

Merb 0.9 continious gem rebuilding

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 20 Feb 2008 15:10:00 GMT

Niedawno opublikowane na RubyForge gemy Merb o wersji 0.9 wcale nie oznaczają że jest to wersje produkcyjna. Podobnie jak w wypadku Rubiego 1.9, twórcy Merba 0.9 określają tą wersję jako developerską. Jej celem jest wyczyszczenie błędów przed mająca nadejść wersją 1.0. Moim zdaniem nie ma sensu korzystać z gemów 0.9, lepiej od razu wskoczyć na wersję edge.

Czytaj dalej...

Tagi  | brak comments

Wideokonferencja z Matzem na temat Ruby 1.9

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 15 Feb 2008 16:09:00 GMT

W najbliższą środę (20 lutego 2008) o godzinie 18:00 w dublińskim biurze Google odbędzie wideokonferencja z twórcą języka Ruby. Wstęp wolny ale ilość miejsc jest ograniczona, więc jak ktoś jest zainteresowany to niech szybko podrzuci informację że chce być na liście Ruby Ireland.

Tagi  | brak comments

Merb 0.9

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 13 Feb 2008 00:10:00 GMT

W nowej wersji Merba wprowadzono sporo zmian. Generatory kodu zostały wyniesione do skryptu merb-gen. Instalacja projektu też jest wykonywana przez merb-gen nazwa projektu. Ta wersja Merba ma już ustabilizowane API. Większej rewolucji do wersji 1.0 się nie przewiduje. Merb domyślnie działa z wieloma adapterami: mongrel, emongrel, thin, fastcgi czy webrick. Najciekawszy jest oczywiście thin o czym postaram się wkrótce coś napisać.

Czytaj dalej...

29 comments

TrueCrypt 5 dla Leoparda

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 08 Feb 2008 00:34:00 GMT

W końcu Mac OS X doczekał się swojej wersji doskonałego (open-source) programu szyfrującego TrueCrypt. W nowej wersji obsługiwane są systemy Tiger i Leopard w wersji intelowskiej i PPC.

Czytaj dalej...

Tagi , ,  | brak comments