Django on Jython

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Tue, 08 Jan 2008 03:34:00 GMT

Pythonistas chyba pozazdrościli możliwości odpalenia Railsów w JRuby. Trwają prace nad uruchomieniem frameworka Django w Jythonie, implementacji Pythona w czystej Javie.

Zapytałem się na kanale #pylons odnośnie podobnego ruchu ze strony Pylons, ale okazuje się że Jython jest dosyć zacofany. Od czasu przejścia jego twórcy do Microsoftu i pracy na IronPythonem projekt dosyć powoli się rozwija. Jython zatrzymał się na implementacji Pythona 2.2. To dosyć stara wersja zważając, że w międzyczasie wyszły wersje 2.3, 2.4 i 2.5. Pylons wymaga zgodności min. z Pythonem 2.4. Nie wiem jak ten problem rozwiążą przy przenoszeniu Django, bo coś nie chce mi się wierzyć że jest w pełni zgodny ze starym Pythonem 2.2.

Tagi , , ,  | 8 comments

Comments

 1. Avatar Konrad powiedział about 4 hours later:

  Jython po osieroceniu kilka lat temu przez Jima Hugunina spędził kilka lat w stagnacji, nie nadrabiając różnic względem cpythona. Niedawno (rzędu 4-5 miesięcy temu) rozwój jythona przybrał na sile (też uważam, że pod wpływem jruby’ego) i jest coraz bliżej zgodności z wersjami 2.3 2.4 i 2.5

  A tu jest artykuł Headiusa: http://headius.blogspot.com/2008/01/jythons-back-baby.html

 2. Avatar marcin kulik powiedział about 6 hours later:

  Pare miesiecy temu na jakims japońskim blogu widzialem screenshoty django odpalonego pod jythonem 2.3 (beta albo trunk, whatever, w kazdym razie cos rozwojowego). Niestety nie moglem sie doczytac w jakim stopniu to wszystko dziala bo japonskiego nie znam :) Aczkolwiek watpie ze bylo w pelni funkcjonalne… Szkoda ze rozwoj jythona tak zwolnil, bo jython moglby znaczaco wplynac na rozwoj popularnosci samego jezyka :|

 3. Avatar Eluś powiedział about 16 hours later:

  Jeśli wierzyć temu co piszą na stronie Django, to jest ono zgodne z Pythonem 2.3 http://www.djangoproject.com/documentation/faq/#what-are-django-s-prerequisites

 4. Avatar Jarosław Zabiełło powiedział about 16 hours later:

  A wg FAQ na stronie Jythona, jest on zgodny z Pythonem 2.2. Być może goście od Django mają na myśli wersję rozwojową, niestabilną.

 5. Avatar Ris powiedział 1 day later:

  Jarek można do Ciebie dostać jakiś kontakt jabberowy?

 6. Avatar Jarosław Zabiełło powiedział 1 day later:

  Sure, tu masz info o formach kontaktu, jest i jabber.

 7. Avatar Maciej Pasternacki powiedział 11 months later:

  FAQ jythona odnosi się do wersji stabilnej; obecnie jest już druga beta jythona 2.5, działa całkiem fajnie (używam obecnie w pracy), i to na niej działa (już, nawet z deploymentem do .war ponoć) django.

 8. Avatar Maciej Pasternacki powiedział 11 months later:

  (przepraszam za opóźnioną odpowiedź od rzeczy, z bliżej niewyjaśnionych przyczyn dopiero dzisiaj post pokazał mi się w rssach z python.blogowo.net; ten i powyższy komentarz można spokojnie skasować)

(leave url/email »)

   Pomoc języka formatowania Obejrzyj komentarz