Ulepszony String i sprawa parametrów

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 29 Jun 2007 00:42:00 GMT

Ruby posiada bardzo bogate możliwości przetwarzania tekstu. Zasugerowany składnią Active Record i wcześniejszym doświadczeniem z Pythonem trochę się zdziwiłem, że Matz nie zaimplementował przekazywania hasza do operatora %.

Czytaj dalej...

Tagi , , ,  | 6 comments

Ulepszanie funkcjonalności Active Record

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sun, 24 Jun 2007 12:19:00 GMT

Active Record to standardowy ORM używany przez framework Rails. Zasadniczo jest dobrze zaprojektowany, prosty i wygodny. Nie trzeba żmudnie definiować każdego pola w tabeli dla modelu, oraz można bez problemu podpinać aplikację do kilku różnych baz (czego np. nie ma Django).

Czytaj dalej...

Tagi ,  | 4 comments

Ruby to czy Python?

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sat, 16 Jun 2007 00:13:00 GMT

Od czasu do czasu w środowisku rubistów pojawia się propozycja dodania do Ruby elementów składni Pythona . Chociaż składnia Ruby jest bardzo ładna i czytelna, to czasami chciałoby się aby Ruby (opcjonalnie) dopuszczał używanie wcięć tak, jak w Pythonie.

Czytaj dalej...

Tagi ,  | 7 comments

JRuby 1.0

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 13 Jun 2007 09:24:00 GMT

Ukazała się finalna wersja JRuby 1.0 – implementacji języka Ruby w czystej Javie. Zespół JRuby zachęca do testowania Railsów na JRuby. Z tego co pamiętam, to wersji finalnej JRuby zapowiadano włączenie optymalizacji kodu. Zanim zatem wyjdzie w końcu Ruby 2.0, JRuby on Rails ma już teraz szansę przełamać stereotyp o słabszej wydajności Rubiego. Szczególnie może to mieć duże znaczenie dla platformy Windows, bo Ruby na systemach POSIX (Linux, BSD, Mac OS X) pracuje znacznie wydajniej.

Dla miłośników Mac OS X jest dostępny artykuł pokazujący jak skonfigurować całe środowisko Javy dla Rail. Ale do pracy z Rails, najprościej użyć Netbeans 6 który od jakiegoś czasu pozwala1 na uruchamianie Railsów na JRuby (można wybrać sobie opcję JRuby lub klasyczny CRuby).

Zobacz też artykuł “JRuby and the Java Platform” jaki ukazał się wczoraj na stronie firmy Sun.


1 Szkoda, że NB6 nie ma jeszcze zaimplementowanego kolorowania i podpowiadania helperów dla Haml. Jak ktoś ma siły i czas to tu jest opis jak dodać kolorowanie dla jakiegoś innego języka.

Tagi , , ,  | 14 comments