Netbeans IDE 6.0 - coraz lepiej

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 18 May 2007 16:17:00 GMT

Od ostatniego tekstu na temat edytora Netbeans IDE 6.0 nie upłynęło dużo czasu a widać gołym okiem postęp prac. Przepaść między Netbeans a konkurencją staje się coraz wyraźniejsza. Przede wszystkim działa już świetne podpowiadanie kodu nie tylko dla Rubiego ale także dla Railsów (np. w szablonach RHTML). Netbeans podpowiada kod o niebo lepiej od Komodo, Eclipse czy inne edytory (no może JEdit z dopalaczami troszkę mniej tu by odstawał) Działają liczne generatory, kolorowanie składni. Netbeans IDE 6 posiada ponad 300 darmowych pluginów (ściąga się je z wnętrza programu: menu Tools -> Plugins). Ma świetne podpowiedzi do HTML, CSS, nawet DocBook’a. Jest poza tym za darmo i mniej zasobożerny niż Eclipse.

Mimo że wersja finalna 6.0 ma wyjść w okolicach października to już teraz Netbeans 6 jest zdecydowanie najlepszym IDE dla Ruby i Rails.

Uwaga: Najlepiej ściągnąć najnowszą wersję “daily” ze strony http://www.netbeans.info/downloads/dev.php (należy wybrać wersję IDE). Następnie należy wejść do Tools -> Plugins i dociągnąć wszystkie pluginy związanye z Ruby, Rails i tym co kto chce. Ja dociągałem też pluginy wspomagające pracę z CSS, AJAX, HTML, DocBook itp.

Updated: Jeszcze lepiej jest ściągnąć wersję tworzoną przez grupę implementującą obsługę Rubiego w Netbeans:. Ta wersja jest optymalizowana do pracy z Rubim.

Tagi , , ,  | 13 comments

Comments

 1. Avatar eXt powiedział 1 day later:

  A jak tam w Netbeansach ze wsparciem dla Pythona?

 2. Avatar Adi powiedział 1 day later:

  Z tego co widzę to cienko.

 3. Avatar tuwlos powiedział 1 day later:

  eXt: http://wiki.python.org/moin/PythonEditors http://jpydbg.sourceforge.net

 4. Avatar Seban powiedział 1 day later:

  A ja jutro mam zajęcia z Javy to na pewno będę miał okazję przyzwyczajać się znowu do Netbeansa, wykładowca jest niemalże wyznawcą tego IDE.

 5. Avatar eXt powiedział 1 day later:

  Widzę, z odpowiedzi, że trzeba pozostać przy sprawdzonym Eclipse + pydev.

  tuwlos: dzięki za linki

 6. Avatar http://shabo.ath.cx powiedział 6 days later:

  a u mnie sie sypie ciężko pod Ubuntu.

 7. Avatar sickill powiedział 6 days later:

  Szkoda ze obsluge pythona w netbeans mozna sobie zrobic tylko za pomoca jpydbg. Do tego plugina nic nie mam, ale w porownaniu do tego co netbeans juz potrafi jesli chodzi o ruby’ego… niebo a ziemia. Czyz nie byloby cudownie gdyby obsluga np pythona+pylons wyglada podobnie? ;) Ale narazie chyba mozna tylko pomarzyc….

 8. Avatar Jarosław Zabiełło powiedział 6 days later:

  Do Pythona jest sporo dobrych IDE. Od płatnych WingIDE i Komodo IDE (Komodo Edit jest darmowy) po darmowe i Eclipse + plugin PyDEV, Eric czy bardzo fajny SPE. Do Rubiego zawsze brakowało IDE z dobrym podpowiadaniem. Dopiero Netbeans 6 to zmienia. Z kolei najbardziej wypasione podpowiadanie kodu Pythona ma komercyjny WingIDE Pro. No ale fakt, nie ma nic co by podpowiadało do frameworka, Django, Pylons czy TurboGears. Tu Ruby on Rails ma ogromną przewagę.

 9. Avatar sickill powiedział 6 days later:

  Uzywam czasem Eclipse+pydev, ale niestety Eclipse szybkoscia nie grzeszy :| Poza tym nie ma dla niego nic fajnego do edytowania szablonow… Czesto piszac cos np w Pylons uzywam Eclipse do edycji kontrolerow/modeli a obok mam otwartego JEdita z jakims szablonem Myghty, czy Vim’a z szablonem Mako (jak narazie tylko vim potrafi ladnie kolorowac skladnie Mako – dzieki niejakiemu Matsuhiko).

  Sprawdzilem wlasnie Komodo Edit. Ogolnie wyglada calkiem fajnie, najpierw sprawdzilem jak wyglada obsluga Ruby’ego. I jest bardzo dobrze, podpowiada wszystko jak trzeba. Przeszedlem wiec do pythona.. i tutaj rozczarowanie. Podpowiada metody ze standardowej biblioteki, ale jak sobie stworze najprostsza klase:

  class Car: def turn(self, direction): pass

  mycar = Car() car. <- nic nie podpowiada

  To samo z listami i slownikami:

  mylist = [] mylist. <- rowniez nic :/

  Dla mnie to duzy minus, a szkoda bo zapowiadalo sie ciekawie. Moze w Komode IDE to dziala lepiej, tylko ze drogo jest.

 10. Avatar sickill powiedział 6 days later:

  oczywiscie zamiast: mycar = Car() car. <- nic nie podpowiada ma byc: mycar = Car(); mycar. <- nic nie podpowiada

 11. Avatar Jarosław Zabiełło powiedział 6 days later:

  Założę się że nie ustawiłeś interpretera Pythona. Sama instalacja PyDEV nie wystarczy. Musisz wejść do Window -> Preferences -> PyDEV -> Interpreter-Python -> i w górnym oknie wstawić ścieżkę do interpretera. Np. c:/opt/python25/bin/python.exe

  Jak nie pomoże to (1) zapisz plik, (2) po kropce wciśnij ctrl+spację. Mnie działa. Acha, włącz sobie w opcjach pylint’a. Robie niezłą analizę kodu.

  Komodo Edit 4.x jest za darmo. Z większych rzeczy w stos. do płatnej wersji IDE brakuje mu okienka ze strukturą kodu. Ale uzupełnianie powinno działać dobrze.

 12. Avatar sickill powiedział 7 days later:

  Chyba sie nie zrozumielismy ;) PyDev mi dziala elegancko, podpowiada jak ta lala, interpreter mam oczywiscie ustawiony. Napisalem tylko ze Eclipse jest wolny.

  Natomiast problem z podpowiadaniem nazw metod klas z aktualnego pliku mialem wlasnie w Komodo Edit. No nic, sproboje jeszcze pokombinowac.

  Jeszcze co do NetBeans, pobralem dzis wersje Full (166MB), bo widzialem ze jest tam ten support dla RoR. Ale chyba zle wybralem bo instalator mi poinstalowal jakies serwery aplikacji i inny stuff przydatny tylko javowcom, w sumie wyszlo 400+ MB! Zatem chyba lepszy jest sposob instalacji opisany przez Jarka (ktory to akapit przeoczylem), czyli daily/IDE lub IDE 6.0 Preview (M9)- Basic, no i oczywiscie dociagniecie wspomnianych pluginow.

 13. Avatar Jarosław Zabiełło powiedział 8 days later:

  Sprawdź czy masz podaną ścieżkę do interpretera Pythona w opcjach Komodo Edit. Preferences -> Languages -> Python -> Default Python Interpreter. Trzeba tam dać pełną ścieżkę. Powinno pomóc.

(leave url/email »)

   Pomoc języka formatowania Obejrzyj komentarz