Guido van Rossum o frameworkach

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 27 Jan 2006 04:38:00 GMT

Twórca języka Python – Guido van Rossum z racji tego, że aktualnie pracuje dla Google, zainteresował się trochę więcej sprawą budowania aplikacji webowych w Pythonie. :) W swym artykule opisuje swoje wstępne wrażenia m.in. z kontaktu z Django oraz Ruby on Rails.

Zdaniem Guido, Django posiada ładny resolver adresów URL. Nie podoba mu się za to język szablonów, który zdaniem Guido jest zbyt “niepythonowy” (jakoś trudno mi sobie wyobrazić jak system szablonów może być w ogóle “pythonowy” :) No i to, że szablony Django kojarzą mu się z PHP, pokazuje że przyjrzał im się zbyt powierzchownie (ja tam nie widzę żadnego podobieństwa).

System szablonów Django jest ciekawym połaczeniem obiektowości pythonowego Cheetah i cech pehapowego Smarty. Może się podobać, lub nie, ale generalnie jest szybki i spełnia swoją rolę: jest adresowany do nieprogramistów.

Z kolei RoR posiada swój system szablonów który jest b. prosty: to po prostu połączenie Rubiego z HTML (b. podobnie do PHP czy JSP). To podejście ma także zalety jak i wady (np. trzeba znać Rubiego ale z 2-j strony nie trzeba uczyć się kolejnego pseudojęzyka do szablonów). Ostatecznie, jak komuś to nie odpowiada, to dla RoR istnieje alternatywny system szablonów zwany Liquid , system, który składnią przypomina szablony Django.

Szkoda, że Guido nie przyjrzał się bibliotece Pylons, który używa Myghty (niedawno wyszła wersja 1.0) a do rozwiązywania adresów używa b. ciekawej biblioteki – Routes.

Posted in  | Tagi , , , ,  | brak comments

Comments

(leave url/email »)

   Pomoc języka formatowania Obejrzyj komentarz