Django i AJAX

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Sat, 28 Jan 2006 22:13:00 GMT

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce Django będzie posiadać mocne wsparcie dla AJAX’a. Po namyśle, wybrano bibliotekę Dojo. Lider zespołu developerów Django ogłosił, że w ciągu nabliższych tygodni, wsparcie AJAX’a zostanie dodane do Django 0.92 Przebudowie ulegnie panel administracyjny wzbogacony o nowe możliwości biblioteki Dojo.

Posted in  | Tagi ,  | 2 comments

Guido van Rossum o frameworkach

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Fri, 27 Jan 2006 04:38:00 GMT

Twórca języka Python – Guido van Rossum z racji tego, że aktualnie pracuje dla Google, zainteresował się trochę więcej sprawą budowania aplikacji webowych w Pythonie. :) W swym artykule opisuje swoje wstępne wrażenia m.in. z kontaktu z Django oraz Ruby on Rails.

Zdaniem Guido, Django posiada ładny resolver adresów URL. Nie podoba mu się za to język szablonów, który zdaniem Guido jest zbyt “niepythonowy” (jakoś trudno mi sobie wyobrazić jak system szablonów może być w ogóle “pythonowy” :) No i to, że szablony Django kojarzą mu się z PHP, pokazuje że przyjrzał im się zbyt powierzchownie (ja tam nie widzę żadnego podobieństwa).

System szablonów Django jest ciekawym połaczeniem obiektowości pythonowego Cheetah i cech pehapowego Smarty. Może się podobać, lub nie, ale generalnie jest szybki i spełnia swoją rolę: jest adresowany do nieprogramistów.

Z kolei RoR posiada swój system szablonów który jest b. prosty: to po prostu połączenie Rubiego z HTML (b. podobnie do PHP czy JSP). To podejście ma także zalety jak i wady (np. trzeba znać Rubiego ale z 2-j strony nie trzeba uczyć się kolejnego pseudojęzyka do szablonów). Ostatecznie, jak komuś to nie odpowiada, to dla RoR istnieje alternatywny system szablonów zwany Liquid , system, który składnią przypomina szablony Django.

Szkoda, że Guido nie przyjrzał się bibliotece Pylons, który używa Myghty (niedawno wyszła wersja 1.0) a do rozwiązywania adresów używa b. ciekawej biblioteki – Routes.

Posted in  | Tagi , , , ,  | brak comments

Plone 2.1.2

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 26 Jan 2006 09:47:00 GMT

Wyszła finalna wersja Plone 2.1.2. W stos. do porzedniej wersji dokonano ponad 300 poprawek. Plone jest jedną z najlepszych aplikacji CMS na świecie. Jest przykładem możliwości pythonowego serwera aplikacji Zope (Plone jest produktem Zope, czymś w rodzaju modułu do niego; takich produktów Zope ma tysiące).

Posted in ,  | Tagi  | 2 comments

Myghty 1.0

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 26 Jan 2006 08:42:00 GMT

Niedawno wyszła finalna wersja Myghty 1.0. Myghty to framework napisany w Pythonie. Jest bardzo szybki (z tego co sprawdzałem, to jest on najszybszy z wszystkich frameworków opartych na jęz. dynamicznych). Mimo silnych inspiracji perlowym Masonem Myghty idzie znacznie dalej. W tej chwili posiada świetnie zaimplementowany cache, wygodny AJAX, i co jest najsilniejszą jego stroną: budowę komponentową. Myghty może działać jako CGI, fast-cgi, mod_python, WSGI.

Warto zwrócić uwagę na Pylons, który jest megaframeworkiem opartym na Myghty o filozofii inspirowanej przez Ruby on Rails i TurboGears.

Posted in ,  | Tagi ,  | brak comments

Komentarz do konferencji Snakes & Rubies

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 19 Jan 2006 20:08:00 GMT

DHH, twórca Ruby on Rails w swoim blogu opisał różnicę między Django i RoR Generalnie podsumował swoje stanowisko, które wyraził na konferencji. Szkoda, że Adrian (ani nikt z developerów Django) nie napisał w swoim blogu żadnego komentarza. :(

Pod artykułem DHH jest sporo ciekawych komentarzy. Warto je poczytać.

Generalnie DHH został zaatakowany za niedocenianie roli umiędzynarodowienia RoR. Ludzie tego potrzebują i dobrze by było aby do RoR zostało dodane i18n. Jest kilka gotowych modułów, które do tego celu się nadają, np. Globalize (Być może DHH powstrzymuje wdrożenie i18n z powodu słabej implementacji UTF-8 (Unicode w ogólności) w Ruby? W przeciwieństwie do Rubiego Python ma wzorcową obsługę Unicode, więc wszelkie konwersje znaków nie są żadnym problemem.) Oczywiście nie ma nawet co mówić o kompletnie nędznym supporcie Unicode i UTF-8 w PHP gdzie nie ma nawet jak przeprowadzić konwersji z latin2 do utf8 a podpieranie się kulawym modułem iconv tylko ucina teksty w wypadku znaku który nie da się poddać konwersji. Ale co ja będę kopał leżącego… ;)

Nie mogłem się powstrzymać ;) i dodałem także swój komentarz do tego tekstu i w ogóle do kwestii rzekomej wyższości Rubiego nad Pythonem. Wiekszość osób które wpisały się do blogu Davida najwyraźniej ma mikre pojęcie o Pythonie. To prawda, że Ruby ma kilka cech lepszych od Pythona, ale prawdą jest także że Python posiada kilka cech lepszych od Rubiego. Postaram się później to jakoś podsumować w oddzielnym tekście.

Posted in ,  | Tagi ,  | 5 comments

Django 0.91

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Wed, 18 Jan 2006 18:19:00 GMT

Widzę, że developerzy Django wzięli sobie do serca to, aby w sposób profesjonalny rozwijać swój framework. Nie tylko zaprzestali udostępniać źródła wyłącznie w SVN, ale zadbali także aby dokumentacja poprzedniego wydania została zamrożona razem z nim. Dzięki temu osoby używające wersji 0.90 mają dokumentację do wersji 0.90. Zaś ci, co używają wersję 0.91 mają oddzielną dokumentację do wersji 0.91.

Więcej na temat zmian w wersji 0.91: tutaj.

Posted in ,  | Tagi  | brak comments

Symfony - kolejny naśladowca RoR

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Tue, 10 Jan 2006 06:30:00 GMT

Pojawia się coraz więcej naśladowców drogi jaką podążają frameworki Ruby on Rails i Django. Bardzo ciekawie wygląda pehapowy framework Symfony. Polecam przyjrzeć się udostępnionemu na stronie głównej filmowi.

Posted in  | Tagi ,  | 3 comments

Ruby on Rails 1.0, Django 0.9

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 05 Jan 2006 10:36:00 GMT

Wyszła finalna wersja Ruby on Rails 1.0. Django jest zaś dostępne w wersji 0.9.

Posted in ,  | Tagi ,  | brak comments

pl.comp.lang.ruby

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 05 Jan 2006 10:36:00 GMT

Pojawiła się inicjatywa założenia grupy dyskusyjnej pl.comp.lang.ruby. Aby grupa powstała potrzebne są głosy poparcia sympatyków tego języka na pl.news.nowe-grupy.

Posted in  | Tagi  | brak comments

Komentarze i filmy z konferencji Django + Ruby on Rails

Opublikowane przez Jarosław Zabiełło Thu, 05 Jan 2006 10:26:00 GMT

Zostały udostępnione nagrania wideo z ostatniej konferencji Snakes and Rubies organizowanej przez developerów Django oraz Ruby on Rails. Wiele osób umieściło także komentarze na temat tej konferencji w swoich blogach.

Posted in ,  | Tagi ,  | brak comments